XINCOL AC110V/220V to DC12V 60A 720W Switched Mode Switching Power Supply (SMPS) Transformer Driver Adapter for LED Strip Light with Big Built-in Fan
Sale Sold out
Quantity
VISA PayPal Apple Pay G Pay Klarna
Features
  • Switch power supply, convert AC 110V to DC 12V 60A 720W
  • Dual input voltage: AC 110V/220V.Wide voltage input adjusted automatically to SMPS Model (12V 1A-5A, 12W-60W). As for Model (12V 10A-60A 120W-600W), there is a voltage selector switch located on the side of the switcher is used to set the input voltage to the power supply to either 110V or 220. We have already adjusted the switcher to 220V for our UK customers.
Product Description
XINCOL Switching Mode Power Supplies (SMPS) are being designed with advanced PWM technology, widely used in LED lighting, telecommunications and industrial transformation, etc. Technical details: Model No.: XC-600-12 Safety Standard:FCC/CE/RoHS Protection: Short circuit, overload, overvoltage, overheating and overheating Input voltage: AC110V/220V Output voltage: DC12V 60A 720W Number of outputs: +V x 2, -V x 2 Frequency: 50/60Hz Working temperature: 0~40℃ Storage temperature: -20~60℃ Ambient Humidity: 0~95% Non-Condensation Shell Material: Metal Case/Aluminum Base Silver Tone size: 9.92inchx5.39inchx2.83inch/252mmx137mmx72mm(l*w*h) Net weight: 1600 g. No need to worry about L, N: AC input COM: DC Input +V / ADJ: Adjust the output voltage (15%) Package Contents: 1 x XINCOL Switching Power Supply 60A 720W Note: 11. Do not touch the voltage switch because we have already set the voltage next to 220V for EU buyers 2.Unit should be placed in a good cooling environment. Actual output current depends on circuit loads 3.Please do not let the unit work long hours over rated current! It is better to work under 80% of the nominal currency 4. USE IN THE ROOM ONLY! No installation instructions, wiring, on/off switch or screws. Professional installation of qualified electrician is highly recommended